Спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яким для фіксації за собою права власності на майно спадкодавця потрібно здійснити право на спадкування, виконати умови заповіту та оформити право на спадщину.
На сьогоднішній день Цивільний кодекс України передбачає дві підстави спадкування: спадкування за заповітом та спадкування за законом. При цьому слід зауважити, що пріоритетне право на спадкування мають особи, визначені в заповіті, тобто особи, призначені відповідно до волі заповідача - спадкодавця.
Тільки у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним або відмови від спадщини спадкоємця за заповітом право на спадкування одержують спадкоємці за законом.
Заповіт - це особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Право на заповіт здійснюється особисто фізичною особою з повною цивільною дієздатністю. Повну цивільну дієздатність має фізична особа, яка досягла 18 років та здатна своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Також, повну цивільну дієздатність набуває особа в разі реєстрації шлюбу до досягнення повноліття, особа, яка досягла 16 років і працює за трудовим договором, неповнолітня особа, яка записана батьком або матір’ю дитини, особа, яка досягла 16 років і отримала свідоцтво про право на заняття підприємницькою діяльністю.
Заповіт є правочином і безпосередньо пов’язаний з особою заповідача, повинен бути здійснений ним особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається.
Цивільним кодексом України передбачено певні вимоги щодо складання та посвідчення заповіту. Заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення та має бути особисто підписаний заповідачем. Якщо особа не може особисто підписати заповіт у зв’язку з хворобою або фізичною вадою, за її дорученням заповіт у її присутності підписує інша особа. Відповідно підпис зазначеної особи засвідчується нотаріусом із зазначенням причин, з яких заповіт не може бути підписаний особисто спадкодавцем.
1. Діючий паспорт громадянина України для виїзду за кордон заявника (закордонний паспорт) + копія першої сторінки (у випадку відсутності закордонного паспорта можна подати діючий внутрішній паспорт + копії сторінок з відмітками);
2. Копія українського ідентифікаційного номера заявника;
3. Копія документів довіреної особи, а саме копію 1 сторінки паспорта громадянина України (внутрішній паспорт);
За наявності зразка ЗАПОВІТУ Вам потрібно завчасно (мінімум за 2 робочі дні до прийому) надіслати його в електронній формі у форматі WORD (.doc) за адресою [email protected] із зазначенням імені та прізвища заявника, а також дати прийому.
ПРОСИМО ЗВЕРНУТИ УВАГУ на те, що українські урядові поштові сервери, до яких належить електронна пошта Генерального консульства України в Мілані, НЕ ПРИЙМАЮТЬ та не надсилають електронні листи на російські поштові сервіси на домені .ru та причетних: Yandex, Mail, Rambler, List тощо.
Відповідно до затверджених у 2018 році тарифів консульського збору вартість посвідчення заповіту становить 28 євро.